RKS Newlight Motor Arıza Lambası Neden Yanar ve Arıza Lambası Nasıl Söndürülür?

RKS Newlight Motor Arıza Lambası

RKS Newlight Motor Arıza Lambası Neden Yanar ve Arıza Lambası Nasıl Söndürülür?

RKS Motosikletin Gösterge Panelinde Neler Var?

RKS Motosiklet gösterge ikaz işaretleri, motor sistemi hakkında özellikle akü, yakıt miktarı ya da lastik basıncı gibi durumları, sürücüye aktararak araç ile ilgili sorunun nereden kaynaklandığını açıklar nitelikte bir sistemdir. Kalıcı bir sorunun yaşanması durumunda, motosiklet gösterge paneli değiştirme işlemleri de yapılabilir. Motosiklet gösterge paneli fiyatları genellikle motorun tipine ve yetkili servise göre değişiklik gösterir.

Eski modellerde manuel sistemler kullanılırken, nispeten daha yeni modellerde motosiklet dijital gösterge paneli bulunur. RKS Newlight Motor Arıza lambasının erken fark edilmesi ve zamanında müdahale yapılabilmesi açısından önemlidir. Uzun süreli kullanım sağlamak isteyen kullanıcılar genellikle motosiklet gösterge paneli temizleme işlemleri yapar. Bu durum panelin daha uzun süre sorunsuz kullanılmasını sağlar.

RKS Newlight Motor Arıza Lambası Göstergeleri

Elektrik ve Aydınlatma Problemleri

RKS Newlight Motor Arıza Lambası

Herhangi bir aydınlatma ve elektrik probleminin yaşandığını gösteren bu işaretler, hemen hemen bütün motorlarda kırmızı renkte olur. Bu ışık genellikle modüller arasında yaşanan bir aksaklığın sembolüdür.

Motor Arızası ve Motor Gücünde Azalma

RKS Newlight Motor Arıza Lambası

Mevcut ikaz lambası sarı renkteyse, motorun çalıştırılma şeklinde ciddi bir sorunun var olduğu anlamına gelir. Motor ciddi hasarlar almamak için bu tarz durumlarda arıza moduna geçer. Fakat bu sistem uzun vadede bir koruma sağlayamaz.

Göstergede beliren kırmızı ışık, motorun arıza moduna bile alınamayacak kadar ciddi bir sorunun olduğu anlamı taşır. Bu ışık yanmaya devam ettiği sürece motorun kullanılması oldukça tehlikeli bir durum olduğu için en kısa zamanda bir servise başvurmak gerekir.

Katalizör Sistemi Arızası

Motorun katalizör sisteminde sorun olduğunu gösteren bu sembol, genellikle kırmızı renkte olur.

Motor Hava Filtresinin Eski Ya Da Kirli Olması

Motor hava filtresinin eski veya kirli olduğunu gösteren bu gösterge, beyaz renkte yanar. Bu diğer işaretlere oranla daha az tehlikelidir.

Motorun Normalden Fazla Sıcak Olması

RKS Newlight Motor Arıza Lambası

Motorun gereğinden fazla ısınması sonucu ikaz lambası kırmızı renkte yanar. Bu gibi durumlarda motor soğuyana kadar aracın kullanılmaması tavsiye edilir.

Yağ Seviyesinin Azalması

RKS Newlight Motor Arıza Lambası

Yağdanlık sembolü ve kırmızı ışık ile gösterilen bu işaretler, yağ seviyesinin azaldığı ve takviye yapılması gerektiği anlamına gelir.

Motor Yağının Değiştirilmesi

Motor yağının değiştirilmesi gerektiğini gösteren bu işaretler kırmızı renktedir.

Ana Uyarı İkaz Lambası

Bu göstergenin yanında genellikle farklı bir motor arızası gösterilir. Kırmızı renkte yanan bu ışık, motor içerisinde birden fazla arızanın yaşandığı anlamına gelir.

Motosiklet Gösterge İkaz İşaretleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Motosiklette yaşanan herhangi bir arızanın, nasıl sorunlar yaratabileceği kimi kullanıcılar tarafından bilinmemektedir. Bu nedenle çoğu motosiklet kullanıcısı; sarı lambasını ne anlama geldiğini, arıza modunun ne olduğunu ya da geçici arızanın ne olduğunu merak eder. Aşağıda, motosiklet ikaz ışıkları hakkında cevaplarıyla birlikte yer alan soruları inceleyerek, siz de kafanızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz.

RKS Newlight Motor Arıza lambası Sarı Yanıyor Ne Yapmalıyım?

Motosiklet arıza lambasının sarı yanması, motorda ikinci derece bir problemin olduğu anlamına gelir. Bu tarz durumlarda motor yetkili servise kadar kullanılabilir. Fakat uzun süreli yolculuk tavsiye edilmez.

RKS Newlight Motor Arıza lambası Modu Nedir?

Motosiklet arıza modu, motosikletin herhangi bir arıza durumu karşısında motor sistemini koruma altına alması anlamına gelir. Bu tarz durumlarda motosikletin kullanılması tavsiye edilmez.

RKS Newlight Motor Arıza lambası Ne Zaman Söner? 

Arıza lambasında yanıp sönen ya da devamlı olarak yanan ışıklar, mevcut arızanın giderilmesiyle birlikte söner.

RKS Newlight Motor Arıza lambası Kendiliğinden Söner Mi?

İkaz lambasının yanmasına sebep olan sorun geçiciyse eğer bir süre sonra arıza bilgisi sistemden silinir ve ikaz lambası söner.

RKS Newlight Motor Arıza Lambası Yanarken Araç Kullanılır Mı?

İkaz lambasının kırmızı olması motorun daha fazla kullanılabilecek durumda olmadığını gösterir. Fakat sarı ya da turuncu yanması, kısa bir süre daha kullanılabileceği anlamına gelir.

RKS Newlight Motorun Kontağını Çevirince Göstergedeki Hangi Işıklar Yanar?

Kontağın çevrilmesiyle birlikte kısa bir süreliğine motor yağı göstergesi ya da akü göstergesi ışıkları yanar. Bu genellikle motorun çalıştırılmasıyla birlikte son bulur.

RKS Newlight Motor Motosiklet Geçici Arıza Nedir?

Araçta parça değişimine ve motorun iflasına neden olmayan sorunlara geçici arıza denir.

RKS Newlight Motosiklet Arıza Tespiti Nasıl Yapılır?

Motosiklet arıza tespiti, arıza tespit aracı ile yapılır. Parça değişimi gerekmeyen motor sorunlarında, gereksiz parça değişiminin önlenmesine yardımcı olur.

RKS Newlight Motor Arıza Lambası Nasıl Söndürülür? 

Arıza lambasının söndürülebilmesi için bilgisayarlı motosiklet arıza tespit cihazı bulunan bir motosiklet yetkili servisine götürmek gerekir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir