Motosiklet Muayenesi

Motosiklet Muayenesi

Motosiklet Muayenesi Nasıl Yaptırılır

– Öncelik olarak https://www.tuvturk.com.tr/ adresinden plaka ve ruhsat seri numaranız ile ücretsiz bir şekilde uygun gördüğünüz bir istasyondan uygun gördüğünüz bir saate randevu oluşturabilirsiniz. Randevu almak için TüvTürk’ün kendi web sitesi haricinde farklı yerlere itibar etmeyiniz, benzer görseller kullanılarak benzetilmiş siteler ücretli olarak randevu alma işlemi gerçekleştirebiliyor. Bu durum sizi zarara uğratabilir.

– Randevu günü ve saatinde istasyona gittiğiniz zaman ödeme yapmak için sıra numaranızı fiziki bankodan alabilir veya  telefonunuza indirebileceğiniz tüvtürk uygulaması üzerinden plaka no ve km bilgilerinizi girerek alabilirsiniz. Lakin muayene işlemini yaptıracağınız istasyona gitmeden 15-20 dk önce uygulamadan sıra numaranızı alırsanız ödeme yapmak için daha az bekleyerek, muayene sürecini hızlandırmış olursunuz.

– Yanınızda mutlaka nakit bulundurun. TüvTürk’ün web sitesinde kredi kartı geçerlidir ibaresi bulunuyor fakat istasyonların birçoğunda POS’lar arızalı denerek halen sadece nakit kabul ediliyor.

– Numarayı aldıktan ve ödemeyi yaptıktan sonra aynı sıra numarası ile yönlendirildiğiniz veya numaranızın yandığı kanala doğru gitmeniz gerekiyor.

– Kanala gittiğinizde vezneye teslim ettiğiniz ruhsatınız ile görevli kişi yanınıza gelir.

– Sizden ilk olarak kaskınız takılı bir şekilde motorunuzu ilk kontrol alanına getirmeniz istenir.

– Hemen ardından gözle genel bir kontrol yapılırken, aynı esnada ruhsat ile şasi no da kontrol edilir.

– Gidon tam sağ ve tam sol yaptırılarak elektrik kablolarının durumu gözden geçiriliyor.

– Sağ ve sol sinyaller, eğer var ise dörtlü flaşör, kısa ve uzun far kontrolü de yapılmaktadır.

– Ön ve arka frene ayrı ayrı basılarak arka stop lambası kontrol edilir.

– Ön amartisör kontrolünü ön teker mini bir sehpaya alınarak yapılıyor.

– Kontrol noktasındaki son kontrol olarak ise far ayar makinasında kısa ve uzun far ayarları kontrol edilir.

– Ardından dış mekanda motosiklet fren test alanına geçilir ve önce sadece arka sonra ön-arka kombin şeklinde sert frenleme yaptırılarak motosikletin fren sistemi gözlemlenir.

– Tüm bu süreçler sonucunda muayene süreci tamamlanmış oluyor. Kısa bir beklemenin ardında eğer bir eksiğiniz yok ise yüksel ihtimal far ayarları hafi kusurlu olarak yenilenmiş muayene evrağınızı görevli size teslim edecektir.

Önemli, topcaseler muayeneden geçilmesine herhangi bir engel oluşturmadan aynı far ayarları gibi hafif kusurlu olarak sonuç evrağına işlenmektedir.

Motosiklet Muayenesi

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir